Chiny zobowiązały się do ujawnienia bardziej dokładnych odczytów jakości powietrza w Pekinie

Original source / Artykuł w CNN: http://edition.cnn.com/2012/01/11/world/asia/china-pollution-readings/index.html

Chiny ogłosiły, że wkrótce zaczną ujawniać bardziej szczegółowe informacje na temat dyskusyjnej jakości powietrza w Pekinie.

Miejskie Biuro Ochrony Środowiska w Pekinie poinformowało CNN, że pierwsze informacje na temat małych cząsteczek będą dostępne tuż przed Chińskim Nowym Rokiem (23 stycznia), a także informacje na temat dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i większych cząsteczek.

Informacje będą zbierane ze stacji monitorujących w celu wykrycia obecności PM 2,5 (cząsteczki mniejsze niż 2,5 mikrometra). Poprzednio, standardowy pomiar wynosił PM 10.

Konsulat Generalny USA w Guangzhou wyjaśnia, że ​​te najmniejsze cząsteczki “stanowią największe zagrożenie dla zdrowia” i “są wystarczająco małe, aby dostać się do płuc, a nawet do krwi”.

Obietnica dokładniejszych odczytów pojawiła się dzień po tym, jak w Pekinie utknęły tysiące pasażerów, kilkadziesiąt porannych lotów zostało albo odwołanych albo opóźnionych ze względu na gęsty, ciemny smog, który przetaczał się przez chińską stolicę.

Po tym jak widoczność w przestrzeni powietrznej wokół Pekinu spadła poniżej 200 metrów, mgła doprowadziła do odwołania 34 lotów I opóźnienia 98 innych , poinformowały lokalne media.

Według Xinhua, przewoźnicy lotniczy wznowili normalny rozkład lotów o 10 rano czasu lokalnego. Jakość powietrza w mieście nadal była określona jako “zadowalająca”.

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach: „Nieznacznie zanieczyszczenie” czy „niebezpieczne”?

Ambasada USA, która umieszcza informacje dotyczące poziomu zanieczyszczenia na Twitterze, uznała, że nagromadzenie cząsteczek powietrza było tak wysokie, że znalazło się “poza indeksem” przez większą część poranka. Oznacza to, że ​​zanieczyszczenie przekroczyło maksymalną skalę.

Ambasada USA i Chińskie urzędy używają różnych metod do pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Badania jakości powietrza przez Ambasadę USA uwzględniają mniejsze cząsteczki, poniżej PM 2,5.

W zeszłym miesiącu, z powodu smogu, lotnisko w stolicy, Pekin Capital International Airport, zmuszone było do anulowania ponad 200 przychodzących i wychodzących połączeń lotniczych i opóźnienia ponad 125 innych.

Analitycy uważają, że gęsta mgła  jest wynikiem szybkiej urbanizacji i industrializacji.

Zgodnie z danymi państwowych mediów, w 2010 roku w Pekinie, na przykład, spalono około 27 mln ton węgla.

Pomimo starań, aby ograniczyć liczbę samochodów za pomocą loterii tablic rejestracyjnych, szacuje się, że w Pekinie jeżdzi obecnie ponad 5 mln samochodów, w porównaniu z około 3,5 mln w 2008 roku.

Eksperci twierdzą, że zanieczyszczenie jest wyjątkowo dotkliwe ze względu na wielkość populacji miasta (17mln) oraz szybkie tempo jego wzrostu gospodarczego.

Advertisements
This entry was posted in Articles / Artykuły. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s