Nie możesz nacieszyć się świętowaniem Nowego Roku? Przygotuj się na starodawną galijską wersję.

Original source / Artykuł z The Guardian: http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/shortcuts/2012/jan/09/gaelic-new-year-celebrations/print

Według tradycji starodawnego gaelickiego kalendarza, który zresztą nadal uznawany jest w niektórych rejonach Szkocji, Nowy Rok powinno obchodzić się12 stycznia

Zgodnie z tradycją, w czwartek, niektórzy mieszkańcy Szkocji będą obchodzili Nowy Rok. Warto pamiętać, że czas jest pojęciem względnym. W okresie mojego dzieciństwa, ponad 50 lat temu, na wyspie South Uist na Hebrydach Zewnętrznych, używaliśmy innego kalendarza, rzeczywistość tych przed-gregoriańskich dni jednak nadal trwa.

Używany obecnie podział miesięcy na – styczeń, luty itd. – w języku gaelickim nie istniał. W zamian, rok podzielony był na sezonowe kwartały, zaczynając od Ciad Mìos an Earraich (dosłownie, “pierwszy miesiąc wiosny”), który przypadał na początek współczesnego lutego. Miesiące, nawet po wprowadzeniu nowego stylu nazw, nie zatraciły swojego dawnego znaczenia. Faoilleach, obecny styczeń, oznacza “miesiąc wilka”.

Jako dziecko pamiętam, że szczególne noce to były zawsze Oidhche Chullaig – Sylwester, czy Hogmanay, kiedy dzieci w miasteczku, każdy z pustym workiem, chodziły od domu do domu we wsi. Aby wejść do środka musiały wyrecytować wspaniały stary duan (wierszyk), który zaczynał się od słów: “Tha mise nochd a’ tighinn gur n-ionnsaigh, a dh’ùrachadh dhuibh na Callaig” (“Dzisiejszej nocy przychodzę do ciebie w odwiedziny, aby wznowić nowy rok”).

Jeden z chłopców musiał nieść caisein-uchd,  maczany w wosku i łoju patyk z mostka owcy. Patyk trzeba było zapalać w każdym domu, a ” owcza świeca” przekazywana była od jednego domownika do kolejnego po kolei, przy czym każdy musiał się przeżegnać trzy razy wokół głowy. Jeśli płomień zgasł nad czyjąś głową, osoba ta miałaby nie przeżyć nadchodzącego roku.

Szkoda, że starodawny rytuał nie zdołał przetrwać próby czasu, w zamian za to mamy rytuał oglądania telewizji i obce nam fajerwerki.

 

Advertisements
This entry was posted in Articles / Artykuły. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s