Nowe wymarłe miasto – bajkowa kraina nieopodal Pekinu

Original source / Artykuł z CNN GO: http://www.cnngo.com/shanghai/life/chinas-new-ghost-town-nankou-wonderland-beijing-561846

Ordos (opuszczone miasto w Mongolii Wewnętrznej) to historia. Najnowszym miastem, które zasługuje na nazwę “wymarłe miasto” jest Nanko, miasto oddalone o 45 minut jazdy na północ od Pekinu.

Nanko, położone  nieopodal autostrady prowadzącej do Wielkiego Muru Chińskiego jest miastem, w którym niegdyś zaplanowano realizację jednego z najbardziej ambitnych projektów w Chinach, który nosi ironiczną nazwę Wonderland- bajkowa kraina.

Obecnie Wonderland stoi wsród pól kukurydzy kompletnie wyludniony. Kto by pomyślał, że jeszcze w 1996 roku tajska firma deweloperska – Reignwood Group miała nadzieję, że przestrzeń obejmująca 123 hektary stanie się największym parkiem rozrywki w Azji.

Projekt zakończył się niepowodzeniem kiedy w 1998 roku deweloper nie mógł dojśc do porozumienia z okolicznymi rolnikami odnośnie praw własności ziemi.

W konsekwencji, plac budowy i otaczające go pola leżały odłogiem przez kolejne 14 lat.

Zdjęcia opuszczonego Disnaylandu.

Brytyjka Catherine Hyland jest jednym z pierwszych fotografów, którzy uwiecznili opuszczony swoisty park Disneyland. Jadąc autbusem pobliską autostadą zauważyła ogromny zamek.

“Zapytałam innego pasażera jadącego razem ze mną autobusem o nazwę tego miasta”, opowiada Hyland. “Kiedy dotarłam do Pekinu, zaczęłam rozglądac się jak mogę się tam dostac”.

Artystka z Londynu zafascynowa post – apokaliptyczną scenerią postanowiła udokumentowac to miejsce.

“Zaintrygowało mnie, że miejsce to nie wydawało się nikogo niepokoic, w istocie jest w nim coś podnoszącego na duchu, zaciekawił mnie sposób, w jaki miejscowi przystosowali się do swojego nowego otoczenia”, wyjaśnia absolwentka Royal College of Arts.

“W chylącym się ku upadkowi parku można odnależc piękno, Tego typu sprzecznośc wprawia w zakłopotanie ale jednocześnie jest przyjemna dla oka.

Hyland była szczególnie zainteresowana udokumentowaniem opuszczonych i niezrealizowanych projektów, które określiła jako ucieleśnienie “spotkania Disneylandu z ‘Drogą’ Cormaca McCarthy’ego”.

Według fotografki, nieopodal opuszczonego zamku żyje niewielka społecznośc, której mieszkańcy pielęgnują nawet rośliny na parkingu w parku.

Bezpretensjonalna atrakcja

Pekiński dziennik w zeszłym roku ogłosił, że Wonderland powoli staje się alternatywną atrakcją dla pekińczyków.

Lokalni mieszkańcy powiedzieli dziennikowi, że opustoszały park cieszy się popularnością i regularnie odwiedzany jest przez turystów. Większośc z nich to studenci, fotografowie i artyści szukający natchnienia w “zrujnowanej kulturze”.

Anonimowy pracownik Reignwood Group zwrócił uwagę, że w najbliższej przyszłości firma deweloperska Reignwood Group nie planuje kontynuacji budowy Wonderlandu.

Advertisements
This entry was posted in Articles / Artykuły. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s