Hojne małżeństwo

Original source / Artykuł w The New York Times: http://well.blogs.nytimes.com/2011/12/08/is-generosity-better-than-sex/

Wartość społeczna, jaką ze sobą niesie hojność jest bardzo dobrze znana zarówno dla członka plemienia jak i filantropisty miliardera. Jednak nowe badania wskazują, że hojność ma większe znaczenie w sferze intymności niż nam się wydaje, nawet w przypadku osobistych związków ludzkich.

Naukowcy pracujący dla University of Virginia’s National Marriage Project przeprowadzili badanie na 2870 kobietach i mężczyznach mające na celu określenie znaczenia hojności w małżeństwie. Hojność zdefiniowali, jako „cnotę dawania dla jednego z małżonków bez ograniczeń i w sposób hojny” – czyli na przykład proste zrobienie rano kawy – naukowcy wypytywali mężczyzn i kobiety w jaki sposób okazywali hojność wobec swoich partnerów. Jak często okazywali swoje uczucia? Czy byli skłonni wybaczać?

Odpowiedzi prowadziły prosto do sedna ich związków. Mężczyźni i kobiety z wysokimi wynikami w „skali hojności” o wiele częściej określali się jako „bardzo szczęśliwi” w swoim małżeństwie. Korzyści z hojności były szczególnie widoczne wśród par z dziećmi. Około 50 procent rodziców, których wyniki w kwestii hojności małżeńskiej były powyżej przeciętnej, opowiedziało się, że są ze sobą „bardzo szczęśliwi”. Zgodnie z raportem “State of Our Unions” z The National Marriage Project., wśród osób z wynikami poniżej średniej, jedynie 14 procent zgodziło się, że są „bardzo szczęśliwi”.

Podczas gdy intymność seksualna, zaangażowanie i komunikacja są w związku bardzo ważne, skierowanie uwagi na hojność dodaje nowy wymiar w naszym rozumieniu sukcesu małżeństwa. Chociaż wniosek ten może wydawać się dość oczywisty, nie zawsze łatwo być hojnym i romantycznym dla swojego partnera. Znany badacz instytucji małżeństwa John Gottman stwierdził, że udane pary mówią lub robią, co najmniej pięć pozytywnych rzeczy w przypadku każdej negatywnej interakcji z partnerem – nie jest to wcale takie łatwe.

W małżeństwie zobowiązani jesteśmy wywiązywać się z pewnych obowiązków: w gospodarstwie domowym, w opiece nad dziećmi, w kwestii wierności. Jednak hojność wychodzi poza sferę zwykłych oczekiwań, opiera się na okazywaniu uczuć i podejmowania dodatkowego wysiłku”, wyjaśnia W. Bradford Wilcox, naukowiec, który przewodził badaniom w University of Virginia. Życie w małżeństwie w duchu hojności sprzyja tworzeniu pozytywnego cyklu, który prowadzi do większego zadowolenia i szczęścia obojga małżonków”.

Socjologowie zastanawiają się, czy ten cykl przekłada się też na dzieci. Izraelscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania na 3 letnich bliźniętach, wykryli genetyczną predyspozycję do hojności, która może być w przyszłości zależna od zachowania rodziców. Wstępne wyniki sugerują, że dzieci bardziej zaangażowanych rodziców wykazują większą skłonność okazywania hojności wobec innych, co dobrze wróży dla ich przyszłych związków – jak i ich rodziców.

Widzimy znaczące różnice w zachowaniach rodziców”, twierdzi Ariel Knafo, główny badacz i psycholog z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W dłuższej perspektywie chcielibyśmy określić czy hojność dzieci wpływa na rodziców czy odwrotnie. Pewnie działa to w obie strony”.

 

Advertisements
This entry was posted in Articles / Artykuły. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s