Technologie- telewizja cyfrowa

(This is a text I translated from English to Polish / Tekst przetłumaczony z języka angielskiego na polski) )

Przebojowy świat telewizji cyfrowej , który pozwala odbierać tuziny programów  za pomocą istniejących anten telewizyjnych, ma jedną, dość dużą wadę: istnieje zbyt wiele domów, do których nie jest w stanie dotrzeć.  Lokalizacja nadajników naziemnych w  Wielkiej Brytanii została tak rozplanowana, żeby dotrzeć z sygnałem do 90% wszystkich domostw. Obecnie fizyka fal elektromagnetycznych została wykorzystana w ten sposób, aby telewizja cyfrowa była dostępna dla wszystkich, którzy są w stanie odbierać sygnał telewizji analogowej.

Sztuczka polega na tym, żeby wykorzystać pozytywną interferencję fal,  wzmacniającą sygnał w miejscach strategicznych, które znajdują się poza zasięgiem głównych nadajnikow. Słabe stacje przekaźnikowe, nadające sygnał na tych samych częstotliwościach  i w tym samym czasie wykorzystując zjawisko pozytywnej interferencji, są w stanie wysyłać najsilniejszy sygnał, który dociera do terenów o najwyższej gęstości zaludnienia.

Do końca bieżącego roku 81 przekaźników zapewni nadawanie cyfrowe, które pokryje swoim zasięgiem 90% populacji  Wielkiej Brytanii, co oznacza, że pierwotny cel zostanie osiągniety. Nadawcy chcieliby zwiększyć tą wartość, tak aby zrównać ją z 99,4 % zasięgiem telewizji cyfrowej. Niestety nie mogą oni użyć zwykłych przekaźników ze względu na brak wolnych częstotliwości.

W sytuacji, gdy zasięg sąsiadujących ze sobą nadajników nakłada się na siebie, fale radiowe mieszają się. Kiedy sygnały z dwóch nadajników wysyłane są na tej samej częstotliwości ,ale nie w tym samym czasie, niszczą się wzajemnie i powodują zakłócenia odbioru. Sieci analogowe zapobiegają wystąpieniu takiej sytuacji poprzez wykorzystanie nadajników na różnych częstotliwościach. Sieci cyfrowe niestety nie posiadają wystarczająco dużo wolnych częstotliwości , żeby na to pozwolić.

Firma Castle Transmission International, która jest włascicielem nadajników BBC, znalazła rozwiązanie tego problemu. CTI przeprowadziła testy w górzystej Walii i  Kings Lynn w Norfolku i dowiodła, że system ten dziala, gdy sygnał nie jest blokowany i wędruje poza zamierzony zasięg nabierając siły po zetkniąciu się z innymi przekaźnikami.

Propozycja CTI polega na ustawieniu par stacji przekaźnikowych niskiej mocy wokół miasta. Stacje te działają na tych samych falach, aczkolwiek siła sygnału dopasowana jest w zależności od lokalizacji przekaźnika. Synchronizacja czasu i wykorzystanie zjawiska pozytywnej interferencji pozwala na natężenie sygnału w miejscach, gdzie znajduje się największa liczba potencjalnych widzów, a interferencji negatywnej w innych obszarach mniej zaludnionych.

Ta sztuczka może pomóc zrównać zasięg do poziomu osiągalnego przez telewizję analogową. Niezależna Komisja Telewizji, agencja która nadzoruje działalność telewizji komercyjnej w Wielkiej Brytanii i CTI, przewiduje kolejne testy w tej dziedzinie.

Firma CTI próbowała alternatywnych metod prowadzących do poszerzenia zasięgu telewizji cyfrowej, w tym zmianę systemu cyfrowego kodowania sygnałów, co mialoby wzmocnić sygnał. Działanie to w efekcie spowodowało zmniejszenie ilości dostępnych kanałów telewizyjnych.

Advertisements
This entry was posted in Examples / Próbki. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s