Praca za biurkiem

(This is a text I translated from English to Polish / Tekst przetłumaczony z języka angielskiego na polski)

Original text / Źródło: http://www.guardian.co.uk/money/2005/jul/28/workandcareers.britishidentityandsociety

Raport mówiący o tym, że nasze dni pracy za biurkiem są policzone.

Biurko w pracy, jak doskonale wiemy, to przeżytek. Badanie przyszłych trendów pracy w Wielkiej Brytanii przewiduje wzrost liczby pracowników mobilnych, pracujących w ruchu, przy pomocy komórki i laptopa, przemieszczając się pomiędzy biurem, domem, hotelem, lotniskiem, czy postojem na autostradzie-w zależności od potrzeb.

Obecnie, ponad 5 milionów osób, co stanowi ponad jedną piątą zatrudnionych, pracuje poza biurem. Zgodnie z raportem opublikowanycm przez Economic and Social Research Council  i Tomorrow Project, organizacji charytatywnej badającej przyszłe tendencje, ilość pracowników mobilnych w ndchodzących latach znacznie wzrośnie, sprawiając, że praca mobilna stanie się jednym z najszybciej rozwijających się typów zatrudnienia.

Według badania Working in the Twenty-First Century (Praca w XXI wieku), którego dodatkowe kopie zamówił zespół Tony’ego Blair’a na Downing Street, “Pracownicy nie są przekonani do pracy z domu, uważają, że mogą równie dobrze pracować w biurze. Będą jednak zmuszeni przemieszczać się z miejsca na miejsce, pracując o różnych porach dnia. Dla większości pracowników w ciągu kolejnych 20 lat praca  będzie raczej wymagała ruchu niż siedzenia w jednym miejscu.”

Wzrost liczby pracowników mobilnych i upowszechnianie pracy z domu ma znaczące konsekwencje. Biuro, wbrew prognozom jego upadku, nie zniknie, “praca w ruchu i z domu spowoduje, że pracownicy prywatność miejsca będą musieli zastąpić prywatnością czasu,”mówi raport.

Pokoje i biurka należące do pracowników, często ozdobione persoanlnymi przedmiotami takimi jak zdjęcia i kwiaty, według prognoz ekspertów, pójdą w zapomnienie i zastąpione zostaną anonimowo dzielonymi biurkami należącymi do kolektywu.

Dla pracowników utracenie prywatnej przestrzeni zrekompensowane będzie większą kontrolą i organizacją swojego czasu, wykorzystaniem nowoczesnych tehnologii, pracą do późna, w hotelu, w podróży, dowodzi raport. Raprort także przyznaje, że taki typ pracy wymaga umiejętności rozgraniczenia pracy a przyjemności, zacieranie granic pomiedzy pracą a rozrywką może potencjalnie prowadzić do konfliktów w rodzinie. “Kiedy praca wdziera się we wszystkie zakamarki życia, decyzja kiedy należy skupić się na pracy staje się niezwykle trudna. Praca staje w konflikcie z rodziną.” Raport ostrzega: “Praca wtrąca się w życie osobiste. Nieważne jaki jest wymagany czas pracy, granice zacierają się. ” Mendedzerowie pracowników mobilnych znajdą nowe sposoby aby kontrolować swoich podwładnych.

Pracownik biurowy
Julia Babbs, 47, administratorka i księgowa:
“Mam tutaj swoje biurko,to jest mój mały dom. Trzymam tu zdjęcie moich dzieci. Mam tu też mój specjalny długopis: rózowe kudłate emu. Pracuje od 9 do 5:30, pięć dni w tygodniu. Praca mobilna, czy też z domu to nie dla mnie. Nie chciałabym przesiadywać całe dnie w domu. Nie chciałabym też żyć na walizkach.”

Pracownik mobilny
Karolina Wooley, 31, księgowa
“Często pracuje w taksówce, w pociągu i na lotnisku-tak oszczędzam czas,”mówi. “Kłamstwem byłoby gdybym powiedziała, że pracuję więcej niż kiedyś. Pare tygodni temu w trakcie godzin pracy poszłam na urodziny  koleżanki. Bedąc na imprezie odpowiedziałam na kilka maili. Moi pracodawcy nie wiedzieli, że jestem w barze, co znaczyło że nie musiałam zrezygnować ze swoich prywatnych planów. Mam dwie komórki, jedną firmową drugą prywatną. Zaletą tych wszystkich urządzeń jest to, że zawsze można je wyłączyć.”

Advertisements
This entry was posted in Examples / Próbki. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s